Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij

Kontakt

kontakt
World Travel RykiWorld Travel RykiWorld Travel RykiWorld Travel Ryki

Newsletter

Interesuje mnie:

Sonda

Skąd wiesz o naszej firmie?
z plakatu
od znajomych
z ulotki
z internetu
inne

Polecane przewodniki

Przewodnik: Australia


Powiększ
seria:
Praktyczny Przewodnik
marka:
Pascal
rok wydania:
2006
autor:
praca zbiorowa
ISBN:
83-7304-680-1
liczba stron:
756
format:
123x197 mm
oprawa:
miękka, foliowana
Australia była ostatnim wielkim lądem odkrytym przez Europejczyków. Podróżnicy i kupcy od dawna marzyli o bogactwach legendarnego kraju południowego - Terra Australis. Wedle ich wyobrażeń, nieznana ziemia miała stanowić przeciwwagę dla lądów na północ od równika. Odkryty wreszcie kontynent okazał się zamieszkany już od kilkudziesięciu tysięcy lat.

Australia to najmniejszy kontynent. Jej ukształtowanie, w przeważającej części niegościnne dla człowieka, jest wynikiem stopniowych zmian zachodzących przez miliony lat.
Wąski żyzny pas ziemi na wschodzie przechodzi w Wielkie Góry Wododziałowe ciągnące się niemal przez cały kontynent. Są one zaledwie niepozorną pozostałością po wielkim paśmie, które uległo erozji w ciągu milionów lat. Jedynie odcinek przecinający granicę Nowej Południowej Walii i Wiktorii oraz góry na Tasmanii są na tyle wysokie, że zimą pokrywa je śnieg.
Tereny ciągnące się na zachód są coraz bardziej płaskie i suche. Na bezkresnej równinie pojawiają się tu i ówdzie słone jeziora, tajemnicze wzniesienia, np. Uluru (Ayers Rock) czy Kata Tjuta (Olgas) oraz urzekające surowością góry takie, jak MacDonnell Ranges w pobliżu Alice Springs. Większa część australijskiego interioru to jałowa ziemia, na której dominują półpustynie i wyschnięte słone niecki.
Północny kraniec Australii, zwany Top End, to tropikalny zakątek, w którym występują monsuny. Stosunkowo obfite opady ograniczają się właściwie do jednej pory deszczowej.
W Australii Zachodniej ciągnie się rozległy płaskowyż. Od zachodu ograniczają go góry, za którymi żyzny pas wybrzeża otwiera drogę do Oceanu Indyjskiego. Taki charakter ma jednak tylko południowa część wybrzeża. Na północy wyschnięte ziemie ciągną się do samego morza. Szczególną urodą wyróżnia się dziki masyw Kimberley na północnych obrzeżach stanu. Stosunkowo żyzne, rozległe obszary wykorzystywane pod uprawy znajdują się w Wiktorii i na Tasmanii.

Praktyczny przewodnik Australia, dokładny, przejrzysty, obszerny, napisany "w podróży", przeznaczony dla osób aktywnych i odważnych, podróżujących indywidualnie. Wybiera go ten, kto nad gotowe pomysły na zwiedzanie przedkłada samodzielne obmyślanie podróży. Zawiera informacje potrzebne do starannego zaplanowania wyjazdu oraz poruszania się na miejscu: ogólne wiadomości o kraju (jego historii, kulturze, społeczeństwie, obyczajach), opisy poszczególnych regionów i miast, dane adresowe restauracji, hoteli, agencji turystycznych, rozkłady jazdy autobusów, pociągów itp. Informacje uzupełniają mapy, plany miast i słowniczki z podstawowymi słowami i przydatnymi zwrotami. Z przewodnikiem z tej serii podróżują dziesiątki tysięcy turystów.