Australia » Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska – zbiorowość zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Łączna powierzchnia wysp to 3521 km², a ludność - 245,5 tys. mieszk. (2002). Stolicą tego terytorium jest Papeete (26,2 tys., 2002) na wyspie Tahiti. Językiem urzędowym jest język francuski.
Polinezja Francuska podzielona jest na pięć podjednostek, obejmujących główne archipelagi:
- Wyspy Pod Wiatrem
- Wyspy Na Wietrze
- Wyspy Tuamotu i Gambiera
- Markizy
- Wyspy Tubuai
Warunki wjazdowe, wizy, celne : Przy wjeździe do Polinezji (podobnie jak w przypadku Francji), obywatele polscy nie muszą okazywać wizy,(Przed przylotem należy w samolocie wypełnić kartę wjazdową ) o ile nie planują pobytu dłuższego niż 3 miesiące. Wyjazdy w celach innych niż turystyczne wymagają odrębnego zezwolenia - informacji udziela ambasada francuska w Warszawie. W przypadku gdy przelot na Polinezję realizowany jest przez USA konieczne jest wcześniejsze uzyskanie wizy tranzytowej do Stanów Zjednoczonych.
Największą i najbardziej znaną pojedynczą wyspą jest Tahiti w archipelagu Wysp Na Wietrze. Inne atole, wyspy, grupy wysp należące do Polinezji Francuskiej to m.in.: Bora-Bora, Huahine, Maiao, Markizy, Maupiti, Mehetia, Moorea, Raiatea, Tahaa, Tetiaroa, Tuamotu, Tubuai i Tupai.
Dawniej z Polinezji Francuskiej była również administrowana wyspa Clipperton, która pozostaje osobną posiadłością Francji. W 2007 roku administracja wyspą została przekazana bezpośrednio francuskiemu rządowi, a administratorem jest Minister Terytoriów Zamorskich.
Wyspy pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Klimat zależnie od szerokości geograficznej zwrotnikowy bądź podzwrotnikowy wilgotny. Najwyższy szczyt archipelagu to Tahiti (2241 m ). Klimat na wyspach jest równikowy wilgotny, lub wybitnie wilgotny, a na południu zwrotnikowy wilgotny. Temperatura wynosi od 22 do 28°C w północnych i środkowych wyspach Polinezji i 17 do 25°C w południowych. Największe opady są notowane w południowo-zachodnich wyspach i sięgają od 2000 do nawet 2800 mm rocznie.