Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij

Kontakt

kontakt
World Travel RykiWorld Travel RykiWorld Travel RykiWorld Travel Ryki

Newsletter

Interesuje mnie:

Sonda

Skąd wiesz o naszej firmie?
z plakatu
od znajomych
z ulotki
z internetu
inne

Polecane przewodniki

Australia » Australia

Zobacz przewodniki

Australia
seria:
Praktyczny Przewodnik
marka:
Pascal
rok wydania:
2006
autor:
praca zbiorowa
ISBN:
83-7304-680-1
liczba stron:
756
format:
123x197 mm
oprawa:
miękka, foliowana

AUSTRALIA


Stolica: Canberra
Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów;

Język urzędowy: angielski

 

 


WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.

Od 27 października 2008 r. Australia wprowadziła nowe ułatwienia w uzyskaniu wizy dla mieszkańców Unii Europejskiej (w tym obywateli polskich) wybierających się do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wnioski o wizę eVisitor można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii pod adresem www.immi.gov.au/e_visa/visitors. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej (potwierdzenie uzyskania wizy otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii. Zalecane jest posiadanie wydruku otrzymanej decyzji w podróży do Australii i przy przekraczaniu granicy australijskiej. Zaleca się również konsultowanie na podanej stronie internetowej różnych rodzajów wiz i procedury ich uzyskiwania. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, przy czym wyraźnie zaleca się, aby był ważny przynajmniej 6 miesięcy.

W Polsce wizy są wydawane przez Sekcję Wizową Ambasady Australii w War­szawie (www.poland.embassy.gov.au).

 

PRZEPISY CELNE.

Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Obowiązuje jednak zgłoszenie wwozu lub wywozu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. AUD. Całko­wicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

 

PRZEPISY PRAWNE.

Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narko­tyków i obrót nimi.

 

MELDUNEK.

Nie ma obowiązku meldunkowego.


UBEZPIECZENIE.

Wskazane jest wykupienie w Polsce przed przyjazdem osobowej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpie­cze­nie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.

Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt stan­dardo­wej wizyty lekarskiej wynosi ok. 60 AUD.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.

Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewo­stronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.


PODRÓŻOWANIE PO KRAJU.

W nie­których stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Abory­genów wymaga uzyskania zezwolenia.


PRZYDATNE INFORMACJE:

•   W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.

•   Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebez­piecznymi drapieżnikami (krokodyle) i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.

•   Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie – nie­zbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV 30+ i noszenie ciemnych okularów.





World Travel Ryki

do góry strony